O mně

PŘÍRODA ZDROJ ZDRAVÍ

 

Moci se tak toulat po lesích. Nasávat jeho chladivou čerstvou vůni. Cítit pod nohama křupat jehličí. Zaposlouchat se do zpěvu ptáků...

 

Kéž by tohle bylo naším každodenním rituálem. Příroda je tolik prospěšná pro naše zdraví. Zbavuje nás stresu, pomáhá proti úzkostem, celkově očišťuje organismus, snižuje krevní tlak, tlumí bolesti a mnoho dalšího.

 

Velmi dobře si uvědomuji, že možnost žít blízko přírodě, je jedním z největších darů, který mi byl dán. Ne vždycky tomu tak ale bylo. I já jsem kdysi žila ve městě, kde k přírodě bylo daleko. Městské parky, i když jsou takovou malou oázou klidu, nejsou lesy. Strom uprostřed města pohladí duši, ale není to ono. Chybí klid a hlučné ticho lesa. Každý, kdo v takovém městském prostředí žije, má můj obdiv. Pro mě to byly jedny z nejhorších dní.

 

Dnes jsem opravdu ráda, že každý den, mohu se svým psem Bastianem zajít, i když jen na malou chviličku, do lesa. A byl to právě můj pes, kdo mě přivedl k nápadu vyrábět šperky ze dřeva...

 

ja_a_bastian

 

MŮJ PRVNÍ šperk

 

Můj pes totiž miluje klacky. Snad z každé výpravy do lesa si nějaký musí přinést domů. Plná zahrada už byla klacků! Tak jsem si řekla, že to je jich škoda a že z nich zkusím něco vyrobit. A protože jsem holka a mám ráda všelijaká "cinkrlátka", rozhodla jsem se, že si vyrobím nějaký dřevěný přívěsek. A tak se také stalo.

 

Sama jsem byla příjemně překvapená, jak dřevo může být krásné. A nejen já. I lidé v mém okolí dřevěný přívěsek okamžitě uhodil do očí a všichni se hned ptali, z čeho je vyrobený, načež se divili, že to je "jen" dřevo. Obzvláště pozornost mužů přitahoval :)

 

A tak jsem se pustila do výroby dalších a dalších šperků. A to nejen pro jeho jedinečnou krásu, ale i proto, že dřevo samotné pozitivně působí na zdravotní stav člověka a zlepšuje jeho tělesné a duševní zdraví.

 

 

Vlastnit dřevěný šperk je možností, jak být v kontaktu s přírodou, ať jste kdekoliv.

 

Postupně jsem zjišťovala, že dřevo každého stromu je zcela jiné. Dřevo švestky je krásně červené s kresbou, která mě nikdy nepřestane udivovat, a nádhernou vůní, kterou si mohu při jeho opracování užívat. Ořech má zase temně hnědou barvu s nádhernou kresbou. Exotický amarant je magicky fialový a dřevo dubu dokázala voda za několik tisíc let pomalu přeměnit v téměř kámen s úplně černou barvou.

 

Zde se můžete sami přesvědčit, jak dřevo umí hrát všemi barvami.

 

 

JAK TO CELÉ VZNIKÁ

 

Dnes už šperky většinou nevznikají z klacků přinesených psem. Šperky vyrábím z odřezků, které zbydou jako odpad v truhlárně. Nikdo už by je víc nevyužíval. Možná by skončili v kotli, a to by byla věčná škoda, protože dřevo je opravdu nádherná surovina. Každý kousek je absolutně jedinečný! Svojí barvou, kresbou i strukturou, které se snažím ve svých výrobcích zachovat.

 

Vlastní výroba začíná na papíře návrhem šperku. Je to spousta kreslení a měření. Pokud totiž není pořádně udělaný nákres, většinou ani výsledek za moc nestojí. Návrh je stěžejní částí výroby. Návrhy kreslím sama v ruce. Žádné počítače, stažené obrázky... nic. Jen tužka a papír.

 

Když je nákres hotový, stačí už jen vyříznout tvar ze dřeva a brousit a brousit a brousit, dokud není povrch zcela hlaďounký, jako by to bylo sklo nebo kov. Jen je dřevo oproti těmto surovinám takové živé a hřející.

 

JEN ČISTÁ PŘÍRODA

 

Nakonec už stačí šperk jen ošetřit. Nepoužívám k tomu žádné chemické laky ani připravené směsi olejů. Jen kvalitní slunečnicový olej v BIO kvalitě a včelí vosk od našich včelařů z Českého lesa. Zrovna jak to dělávali naši předci.

 

Směs oleje a vosku zvýrazní přirozenou kresbu dřeva a podtrhne jeho jedinečnost.

 

KDE MĚ NAJDETE

 

Pokud vás můj příběh a mé výrobky zaujali, sledujte mě na sociálních sítích instagram nebo facebook.

 

Svůj jedinečný kousek přírody, si můžete vybrat zde, abyste mohli být ve spojení s přírodou, ať jste kdekoliv.

 

Mé výrobky jsou dostupné i v kamenném obchodě Klatovského anděla v Klatovech ve Vídeňské ulici.